Permittering i Dagpenger w Norwegii.
Skorzystaj z naszej pomocy i uzyskaj zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii.
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Zasiłek dla bezrobotnych, Dagpenger, mogą otrzymać:
- osoby, które otrzymały wypowiedzenie umowy od pracodawcy (dagpenger),
- osoby, które zrezygnowały z pracy (same złożyły wypowiedzenie),
- osoby, których kontrakt się zakończył.
Gdy masz przestój w pracy, możesz ubiegać się o tzw. permittering / lay-off.
Istnieje seria warunków, które musisz spełnić, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii. Osoby starające się o zasiłek muszą przede wszystkim mieć zredukowany czas pracy o co najmniej 50%. Ważne jest również osiąganie określonego dochodu i aktywne poszukiwanie pracy. Musisz regularnie uzupełniać karty meldunkowe i plan aktywności.
Warunki uzyskania Dagpenger / Permittering w Norwegii
- Straciłeś 50 procent lub więcej wszystkich godzin pracy.
- Utraciłeś swoje dochody lub Twoje dochody uległy zmniejszeniu.
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskałeś dochód w wysokości co najmniej 177 930 NOK (1,5 G – podstawowa kwota ubezpieczenia społecznego (G)) lub co najmniej 355 860 NOK (3 G) w ciągu ostatnich 36 miesięcy.
- Masz mniej niż 67 lat.
Jak mogę uzyskać zasiłek dla bezrobotnych lub permittering?
Jeżeli chcesz otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger lub permittering) musisz złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Zarejestruj się w NAV jako osoba poszukująca pracy. Możesz to zrobić osobiście lub elektronicznie. Musisz mieszkać w Norwegii i posiadać norweskie ubezpieczenie społeczne. Pamętaj aby składać karty meldunkowe (meldekort) co 14 dni. Ważny warunek, to bycie osobą rzeczywiście szukającą pracy. Musisz oświadczyć NAV, że jesteś w stanie podjąć zaproponowaną przez nich pracę.
Kiedy można złożyć wniosek o zasiłek?
Wniosek możesz złożyć na 2 tygodnie przed ostatnim dniem, w którym przysługuje Ci prawo do wynagrodzenia od pracodawcy. Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać najwcześniej w dniu złożenia wniosku.
Jeśli zrezygnujesz z pracy, możesz otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Wniosek należy złożyć na tydzień przed ostatnim dniem, w którym przysługuje Ci wynagrodzenie od pracodawcy. Aby uniknąć utraty dni z zasiłkiem dla bezrobotnych, musisz złożyć wniosek najpóźniej w dniu, w którym nie masz już prawa do wynagrodzenia.
Jak zarejestrować się w NAV jako osoba poszukująca pracy?
Niezbędna jest możliwość logowania do NAV poprzez BankID, BuyPass. Dodatkowo dostarcz do nas poniższe dokumenty.
Jakie dokumenty należy nam dostarczyć?
- Wypełniony formularz danych,
- aktualne CV – z dokładnymi datami (miesiąc i rok),
- aktualną umowę o pracę,
- akt urodzenia dzieci – jeśli nie ukończyły 18 lat,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty na nasze konto bankowe zgodnie z cennikiem.
Dodatkowo w przypadku zasiłku dla bezrobotnych dagpenger:
- Wypowiedzenie stosunku pracy. Dokument ten powinien zawierać datę rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy, przyczynę zakończenia stosunku pracy, okres wypowiedzenia, datę wypowiedzenia.
- Zaświadczenie NAV 04-08.03 wypełnione przez ostatniego pracodawcę. Druk otrzymasz od nas mailem.
Dodatkowo w przypadku permitteringu:
- Zawiadomienie o zwolnieniu tymczasowym (Varsel om permittering) zawierające przyczynę zwolnienia, okres zwolnienia tymczasowego i informację, w które dni pracodawca ma obowiązek płacowy.
- Zaświadczenie NAV 04-08.04 uzupełnione przez pracodawcę. Druk otrzymasz od nas mailem.
- Zaświadczenie o planie rotacji w jakiej pracowałeś. Dokument otrzymasz od pracodawcy.
Czym są karty rejestracyjne?
Karta rejestracyjna jest informacją dla urzędu o obecnej sytuacji. Każda osoba ubiegająca się i przebywająca na zasiłku dla bezrobotnych ma obowiązek uzupełniania karty na stronie urzędu. Musisz to robić co 14 dni. Jeżeli karta będzie wypełniona błędnie lub w sposób niepełny to karta zostanie zwrócona i wypłata zasiłku się opóźni. Jeżeli od uzupełnienia ostatniej karty minie ponad 20 dni, NAV automatycznie usunie Cię z rejestru. W takiej sytuacji konieczne będzie wykonanie procedury od początku.
Jak długo trzeba czekać na decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych?
Decyzje przesyłane są w formie elektronicznej w ciągu około 6 tygodni od momentu elektronicznego złożenia wniosku o zasiłek. Odwołanie od decyzji możesz złożyć w ciągu 3-6 tygodni od wystawienia decyzji (dokładny termin podany jest w decyzji).
Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
Wysokość zasiłku to 62,4% kwoty dochodu z ostatnich 12 lub 36 miesięcy. Do wyliczenia kwoty bierze się pod uwagę kwotę dochodu z pracy oraz otrzymanych zasiłków (oprócz rodzinnego). NAV nie uwzględnia dochodu powyżej 744 168 NOK.
Dodatek na dziecko (barnetillegg).
Otrzymując norweski zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) i równocześnie opiekując się dzieckiem poniżej 18. roku życia, masz prawo do dodatku rodzinnego (barnetillegg) w wysokości 36 NOK na dziecko, 5 dni w tygodniu. Daje to w sumie 180 NOK tygodniowo na dziecko. Dodatek należy się nawet jeśli dziecko nie mieszka z Tobą, ale je utrzymujesz.
Dziecko musi natomiast mieszkać w Norwegii lub innym kraju EOG (czyli np. w Polsce), Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii. Jeśli dziecko przez okres 12 miesięcy spędzi więcej niż 90 dni poza Norwegią lub innym krajem EOG, Szwajcarią lub Wielką Brytanią, nie będzie Ci dłużej przysługiwał zasiłek rodzinny.
Kiedy wypłacany jest zasiłek?
Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest na podstawie karty meldunkowej, którą wysyła się co 14 dni. Pieniądze z zasiłku zostaną Ci wypłacone w ciągu około 3 dni po wysłaniu karty meldunkowej. Warunkiem jest jej prawidłowe wypełnienie. Wcześniej powinieneś otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu zasiłku.
O czym trzeba pamiętać, pobierając zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Każda osoba przebywająca na zasiłku dla bezrobotnych ma obowiązek powiadamiania o zmianach dotyczących dochodu, sytuacji rodzinnej lub sytuacji zawodowej, bądź planowanego pobytu za granicą.
Masz pytania? Napisz
"*" oznacza pola wymagane