Rozlicz swój podatek w Szwecji.
Profesjonalne rozliczenia podatkowe.
Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Szwecji?
Żebyśmy mogli poprawnie przygotować Twoje rozliczenie podatkowe w Szwecji, niezbędne będą poniższe dokumenty:
- wypełniony i podpisany formularz danych.
- podpisany w pozycji UNDERSKRIFT dokument Inkomstdeklaration 1 (deklaracja podatkowa wysyłana w kwietniu przez Skatteverket),
- dokument „Bank account for tax refunds” podpisany w miejscu SIGNATURE (znajdziesz go na końcu formularza danych),
- zestawienie od pracodawcy/pracodawców KU–10, KU–13 lub KU–14 lub wszystkie odcinki z wypłat,
- kopia/kopie umowy/umów o pracę,
- oryginał zaświadczenia potwierdzającego numer konta bankowego z wyszczególnieniem nazwy banku, adresu banku, numeru IBAN i SWIFT oraz z podpisem pracownika banku i pieczątką banku (zaświadczenie nie może być starsze niż 6 miesięcy),
- kopia dokumentu tożsamości,
- dokumenty potwierdzające koszty, które chcesz odliczyć (np. kopia biletów na prom/ samolot , faktury za paliwo, potwierdzenie opłat za mieszkanie, prąd, gaz).
Podatek w Szwecji – Sink, czyli pobyt do 183 dni.
W Szwecji możesz opłacać podatek dochodowy na dwa sposoby. Pierwsza grupa podatników to osoby, które przebywały w Szwecji krócej niż 183 dni w trakcie roku podatkowego. Takie osoby opodatkowane są podatkiem SINK, czyli specjalnym podatkiem dla nierezydentów w wysokości 25%. O opodatkowanie podatkiem SINK musisz aplikować sam, bądź za pośrednictwem swojego pracodawcy. Pracodawca złoży w szwedzkim Urzędzie Skarbowym informację o Twoich dochodach i zapłaconym podatku na druku KU–13. Na tym Twoje rozliczenie podatku w Szwecji się kończy. Nie musisz składać deklaracji podatkowej, ale i nie możesz odliczyć żadnych ulg. Nie otrzymasz również zwrotu podatku. Możesz jednak wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych opisane poniżej.
Rozliczenie podatku — zasady ogólne.
Jeżeli przebywałeś w Szwecji dłużej niż 183 dni w roku lub zrezygnujesz z opodatkowania podatkiem SINK musisz złożyć deklarację podatkową Inkomstdeklaration 1. Szwedzki urząd podatkowy wysyła druki deklaracji podatkowej między marcem a kwietniem. Możesz rozliczyć podatek na zasadach ogólnych, nawet jeżeli przez cały rok byłeś opodatkowany podatkiem SINK. W takim wypadku deklarację podatkową musisz pobrać i wypełnić samodzielnie. Deklarację podatkową za rok 2023 musisz złożyć najpóźniej do 2 maja 2024.
Najważniejsze terminy przy rozliczaniu podatku ze Szwecji?
- styczeń – luty – to czas kiedy pracodawca prześle Ci Twoje roczne podsumowanie dochodów na druku KU10/KU13.
- marzec/kwiecień – Skatteverket (Szwedzki Urząd Skarbowy) przesyła na adres podatnika deklaracje podatkowe (tzw.Inkomstendeklaration 1). Deklaracje zazwyczaj wysyłane są na Twój szwedzki adres. Jeżeli nie otrzymałeś deklaracji, skontaktuj się z nami. Zamówimy ją dla Ciebie.
- 2 maj 2024 – ostateczny termin złożenia w urzędzie uzupełnionych deklaracji za rok 2023.
- czerwiec–grudzień – urząd wydaje decyzje podatkowe i przesyła zwroty podatku lub wezwania do zapłaty podatku w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika.
Ważne! Jeśli deklaracje podatkową wyślesz po terminie (2.05.2024) Skatteverket ma prawo naliczyć Ci karę za spóźnienie.
Z jakich ulg podatkowych można skorzystać, rozliczając podatek w Szwecji?
Poniżej znajdziesz listę obejmującą ulgi podatkowe w Szwecji:
- Odliczenie pełnej ulgi podstawowej, jeżeli co najmniej 90% Twoich dochodów pochodzi ze Szwecji.
- Odliczenia z tytułu pracy tymczasowej – odliczenie diet za pierwsze 30 dni pobytu w Szwecji oraz kosztów za mieszkanie.
- Odliczenie kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego — odliczenie diet za pierwsze 30 dni pobytu w Szwecji oraz kosztów za mieszkanie.
- Ulga na podróże pomiędzy Polską a Szwecją.
- Odliczenie dojazdów do pracy wewnątrz Szwecji.
- Odpis z tytułu opłacania składek ZUS.
- Odpisanie odsetek od kredytu hipotecznego.
Odwołanie od decyzji Skatteverket.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją Skatteverket (szwedzkiego Urzędu Skarbowego) lub chciałbyś uwzględnić dodatkowe ulgi podatkowe, możesz złożyć korektę zeznania podatkowego do 6 lat wstecz.
Co to jest Personnummer ?
Personnummer ( odpowiednik polskiego numeru PESEL ) to szwedzki numer personalny, który można uzyskać rejestrując się w Folkbokforingen.
Dlaczego warto mieć Personnummer ?
Posiadając numer personalny, zostaniemy wpisani do spisu ludności. Dzięki personnummer możemy wynająć mieszkanie, podjąć pracę , założyć konto w banku oraz skorzystać z opieki zdrowotnej.
Co to jest cyfrowa skrzynka pocztowa ?
Dzięki cyfrowej skrzynce pocztowej otrzymujesz informację ze szwedzkiego urzędu podatkowego oraz innych organów drogą elektroniczną. W przeciwieństwie do zwykłych wiadomości e-mail, cyfrowa skrzynka pocztowa jest bezpieczna, ponieważ logowanie odbywa się za pośrednictwem BankID. Cyfrowa skrzynka pocztowa jest darmowa i dostępna wszędzie, gdziekolwiek jesteś.
Masz pytania? Napisz
"*" oznacza pola wymagane