Korekta podatku w Norwegii.

Korzystaj z opieki zdrowotnej na terenie UE

Czym jest karta EKUZ (nor. Europeisk helsetrygdkort)? 

Karta EKUZ jest Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej podczas krótkiego pobytu poza terenem Norwegii można otrzymać pomoc z zakresu podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej. Uzyskana pomoc będzie świadczona na takich samych zasadach co dla obywateli kraju, w którym aktualnie się przebywa. 

Kto może uzyskać kartę EKUZ ? 

Do otrzymania karty EKUZ mają prawo osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii, będące obywatelami Norwegii lub jednego z państw Europejskiego Obszaru gospodarczego, lub Szwajcarii. 

Jakie dokumenty są potrzebne, abyśmy mogli uzyskać dla Ciebie norweską kartę EKUZ ? 

  • Niezbędny jest stały numer personalny Fodselsnummer. Osoby z tymczasowym numerem muszą osobiście zgłosić się do instytucji HELFO. 

  • Możliwość logowania do systemu przez BankID. 

Czy karta EKUZ obejmuje zaplanowane, przewlekłe leczenie ? 

Posiadając kartę EKUZ nie jest możliwe skorzystanie z ubezpieczenia przy zaplanowanym, przewlekłym leczeniu. Jeśli potrzebujesz stałego ubezpieczenia, dzięki któremu w każdej chwili będziesz miał dostęp do pełnej oferty świadczeń publicznej opieki zdrowotnej (nie tylko w nagłych przypadkach), wnioskuj o wydanie druku S1 (wcześniej druk E-106). 

Czy mogę wnioskować o kartę EKUZ dla członków mojej rodziny? 

System obejmuje członków rodziny w wielu przypadkach, czyli małżonka i dzieci poniżej 18 roku życia oraz pozostające na utrzymaniu dzieci powyżej 18 lat. Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ jest wystawiana indywidualnie dla każdego członka rodziny i musi on wnioskować o własną kartę. 

Ile czasu trwa procedura wystawienia karty EKUZ ? 

Przybliżony termin oczekiwania na wydanie karty to 10 dni. 

Jaki jest okres ważności karty EKUZ ? 

Okres ważności karty to zazwyczaj 3 lata pod warunkiem, że cały czas jesteś członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. 

O czym należy pamiętać ? 

Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do powiadomienia Helfo o zmianach, które mogą mieć wpływ na prawo do korzystania z karty. 

Masz pytania? Napisz

"*" oznacza pola wymagane

Przeciągnij pliki w to miejsce, lub
Maks. rozmiar pliku: 96 MB.