Pracowałeś w Norwegii

Skuteczne rozliczenie i zwrot podatku z Norwegii.

Dlaczego warto rozliczyć podatek w Norwegii?

7 marca 2024 Skatteetaten zacznie wysyłać deklaracje podatkowe za 2023 rok. Będą się nazywały Skattemelding / Tax Return 2023. Od tej daty masz czas do 30 kwietnia na zatwierdzenie swojej deklaracji podatkowej w norweskim systemie podatkowym.

To Twoja odpowiedzialność, aby sprawdzić, czy pracodawca zadeklarował wszystkie Twoje dochody, czy wykazana jest poprawna kwota zapłaconego przez Ciebie podatku. Dodatkowo masz możliwość wprowadzenia ulg podatkowych, które zwiększą Twój zwrot podatku z Norwegii, lub zmniejszą podatek do zapłaty.

Skatteetaten na przykład nie wie, że pracowałeś kilka miesięcy dłużej, niż deklarowałeś w karcie podatkowej. W związku z tym zaproponowany zwrot podatku może być niższy, niż faktycznie możesz uzyskać.

Jeżeli samodzielnie opłacasz koszty swojego pobytu w Norwegii, koniecznie skorzystaj z ulgi status pendler (są warunki czasowe ograniczające tę ulgę). Jeżeli opłacasz koszty dziennej opieki nad dzieckiem, warto je odliczyć. Są to dodatkowe ulgi, które spowodują, że zwiększy się Twój zwrot podatku z Norwegii. 

Jeżeli opłacasz kredyt hipoteczny na mieszkanie w Polsce, możesz skorzystać z ulgi na odliczenie zapłaconych w danym roku odsetek.

Jak rozliczyć podatek z Norwegii w DORFIN?

  • Możesz wypełnić wygodny formularz online, klikając na poniższy link.

Czy muszę wykazać dochody z Norwegii w polskim PIT 36 ZG?

Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, w rozliczeniu za 2023 rok masz obowiązek wykazać dochody z Norwegii w polskim PIT 36 ZG. Nie ma znaczenia fakt, że w 2023 roku na przykład nie miałeś dochodów w Polsce. W niektórych przypadkach może nastąpić konieczność dopłaty podatku do polskiego urzędu skarbowego.

Warto uniknąć lub zmniejszyć dopłatę podatku w Polsce korzystając na przykład z rozliczenia z małżonkiem, lub wykorzystując ulgę prorodzinną (ulga na dzieci).

Rozliczenie dochodów z Norwegii w Polsce (PIT 36 ZG) przygotujemy dla Ciebie i w wyślemy do polskiego Urzędu Skarbowego. W tym celu wypełnij formularz on-line znajdujący się na tej stronie.

Termin złożenia zeznania PIT 36 ZG za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy jesteś polskim rezydentem podatkowym, przeczytaj nasz artykuł dotyczący rezydencji podatkowej.  

Kiedy mija termin rozliczenia podatku w Norwegii?

W 2024 roku już od 7 marca Skatteetaten zacznie wystawiać zeznania podatkowe za 2023 rok. Część podatników otrzyma propozycję zwrotu lub dopłaty podatku. Możesz nanosić zmiany związane ze swoją deklaracją podatkową do 30 kwietnia 2024.

Do 30 kwietnia 2024 można również złożyć wniosek o przedłużenie terminu złożenia rozliczenia podatkowego w Norwegii. Wniosek ten zwykle składają osoby, które nie są w stanie w ustawowym terminie zebrać dokumentacji związanej z odpisami podatkowymi.

Możesz przedłużyć termin złożenia deklaracji w Norwegii do 31 maja 2024 bez żadnych konsekwencji. Musisz nas o tym poinformować Skatteetaten przed 30 kwietnia 2024.

Jakie potrzebujesz dokumenty do rozliczenia podatku z Norwegii?

Poniżej znajdziesz listę dokumentów, które są potrzebne, aby najlepiej jak to możliwe rozliczyć Twój norweski podatek:

  1. Podsumowanie dochodów od każdego pracodawcy, potocznie zwane Lonns lub A-melding oppsummering 2023 / Sammenstilling for 2023.
  2. Dokument Årsoppgave fra NAV – jeżeli w trakcie 2023 roku przebywałeś na zasiłku chorobowym / zasiłku dla bezrobotnych. Dokument otrzymasz pocztą z norweskiego urzędu NAV.
  3. Odcinki z wypłat potwierdzające ilość przepracowanych miesięcy.
  4. Możliwość logowania się za pomocą aplikacji systemu MinID / BankID, BuyPass. Jeżeli nie posiadasz dostępu do aplikacji MinID, zamów link aktywacyjny na stronie difi.
  5. Propozycję podatkową Skattemelding / Tax Return 2023.

Jeżeli chcesz skorzystać z ulg podatkowych, dołącz wymagane dokumenty. Listę ulg i niezbędnych dokumentów znajdziesz poniżej

Czy mogę złożyć zeznanie podatkowe, posiadając kartę podatkową 25% – Kildeskatt?


Masz możliwość rozliczenia się na zasadach ogólnych, nawet posiadając kartę podatkową 25%. Należy jednak zawczasu powiadomić Skatteetaten, że chcesz skorzystać z takiej możliwości. Proponujemy, abyś najpierw sprawdził opłacalność takiego rozliczenia. Za kalkulację opłacalności pozostania przy Kildeskatt zapłacisz 200 zł. Jeżeli okaże się, że masz możliwość uzyskania zwrotu podatku, rozliczymy cię na zasadach ogólnych. 200 zł za kalkulację podatku zaliczymy na poczet wykonania dla Ciebie usługi zgodnie z cennikiem.

Jak mogę złożyć swoją deklarację / korektę podatkową w Norwegii?

Poniżej znajdziesz formy logowania się do systemu Skatteetaten.

Od 16 stycznia 2023 logowanie za pomocą MinID tylko i wyłącznie poprzez kod SMS lub w aplikacji MinID. 

Bez zmian pozostaje logowanie za pomocą  BankID, lub BuyPass.

Jeżeli nie posiadasz aplikacji MinID, możesz je zamówić wpisując swój norweski numer personalny na stronie difi.no

metody logowania skatteetaten

Ulgi podatkowe w Norwegii

W norweskim zeznaniu podatkowym możesz ująć szereg ulg podatkowych, które pozwolą Ci zwiększyć zwrot podatku, lub zmniejszyć wysokość podatku do zapłaty. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z ulg.
Tutaj znajdziesz szersze omówienie odpisów podatkowych wraz z listą niezbędnych dokumentów. 

  1. Ulga Status Pendler to ulga na pokrycie kosztów utrzymania w Norwegii. Możesz odliczyć koszty dojazdów do pracy, mieszkania i mediów oraz w niektórych przypadkach diet.
  2. Odpis rodzicielski jest przeznaczony dla rodziców dzieci do 12-go roku życia. Odliczyć można koszty opieki nad dziećmi, takie jak przedszkole, szkoło, zajęcia pozalekcyjne.
  3. Odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego spłacanych w Polsce to popularna ulga dla posiadaczy mieszkania, na które zaciągnięty był kredyt hipoteczny.
  4. Możesz odpisać maksymalnie 25000 NOK z tytułu darowizn na organizacje społeczne w Norwegii.
  5. Ulgi dla marynarzy i rybaków są zdecydowanie wartymi odliczenia.  

Czym jest ulga Status Pendler?

Często samemu opłacasz koszty utrzymania w Norwegii. Płacisz za najem mieszkania, energię elektryczną, ogrzewanie, wodę.
Niejednokrotnie samemu opłacasz podróże z Polski do Norwegii oraz transport do pracy na miejscu.
Możesz wszystkie te wydatki odliczyć w swoim rozliczeniu rocznym. Popularnie ulga na te wydatki to Status Pendler, Pendler lub po prostu Pendlerfradrag.
Osoby żonate bądź dojeżdżające do swojego dziecka w Polsce nie muszą już dokumentować co najmniej 3 podróży do Polski w trakcie roku. 

Od 2018 roku Skateetaten wprowadził zasadę, że wydatki na mieszkanie i ewentualne diety odliczysz maksymalnie przez dwa lata, o ile nie zmienisz gminy, w której mieszkasz i pracujesz. Jeżeli w roku 2019,2020 lub 2021 zmieniłeś gminę, w której mieszkasz i pracujesz, możesz przez kolejne 24 miesiące korzystać z odliczeń podatkowych na mieszkanie i ewentualne diety.

Jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania z ulgi Status Pendler?

Do skorzystania z ulgi i odliczenia kosztów najmu oraz dojazdów wystarczy:

  • Akt małżeństwa / akt urodzenia dziecka (druki “europejskie”) oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu.
  • Potwierdzenia zapłaty czynszu i opłat za media (przelewy). Jeżeli pracodawca potrącał Ci czynsz z wypłaty, niezbędne są Lonnslipy z potrąconymi kwotami.

Jeżeli chcesz dodatkowo odliczyć koszty podróży do domu w Norwegi oraz koszty codziennych dojazdów do pracy dołącz:

  • potwierdzenia odbytych podróży do Norwegii-bilety lotnicze, bilety promowe;
  • jeżeli jeździłeś samochodem do Norwegii, przydadzą się faktury/ paragony za paliwo;
  • jeżeli łączny koszt opłat za bramki autostradowe i przejazdów przez tunele przekracza 3300 NOK, warto uwzględnić go w uldze.

Pamiętaj, aby przeliczyć wszystkie dni dojazdu do pracy i odległość, jaką wówczas pokonywałeś. To pozwoli na poprawne wyliczenie ulgi na dojazdy.

Jeżeli mieszkałeś w lokum bez dostępu do kuchni, na campie, w hotelu, lub pracowałeś w delegacji, możesz również odliczyć koszt dziennej diety.

Jakie warunki musi spełnić singiel aby skorzystać z ulgi status pendler?

Jeżeli jesteś singlem, musisz udokumentować 4 podróże do swojego mieszkania w Polsce w ciągu roku. To duże ułatwienie w porównaniu do lat poprzednich. Przypomnijmy, poprzednio Skatteetaten zalecało udokumentowanie podróży do domu w Polsce raz na trzy lub raz na sześć tygodni.

Wymagane dokumenty jeżeli masz więcej niż 22 lata:

  • potwierdzenia zapłaty czynszu i opłat za media (przelewy). Jeżeli pracodawca potrącał Ci czynsz z wypłaty, niezbędne są Lonnslipy z potrąconymi kwotami.
  • zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce, przetłumaczone na język angielski lub norweski,
  • akt notarialny własności mieszkania w Polsce.

Wymagane dokumenty jeżeli masz mniej niż 22 lata:

  • akt urodzenia na druku europejskim,
  • zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce.

Czym jest ulga na odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego?

Z odliczenia możesz skorzystać,  jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny w Polsce, a 90% Twojego rocznego dochodu pochodzi z pracy na terytorium Norwegii i nie jesteś norweskim rezydentem podatkowym.

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenie o wysokości odsetek od kredytu – przetłumaczone na język angielski. Zaświadczenie powinno zawierać informacje o dacie zaciągniętego kredytu, celu jego zaciągnięcie, danych kredytobiorcy, wysokości zapłaconych odsetek w danym roku. 
  • Na wezwanie Skatteetaten musisz udokumentować, że co najmniej 90% Twojego dochodu jest opodatkowane w Norwegii.

Jak funkcjonuje ulga rodzicielska?

Możesz odliczyć koszty związane z pobytem swoich dzieci w żłobku, przedszkolu, szkole, świetlicy lub na zajęciach pozalekcyjnych, jeżeli dziecko nie przekroczyło 12-go roku życia. Maksymalnie można odliczyć 25 000 NOK na pierwsze dziecko oraz maksymalnie 15 000 NOK na kolejne dzieci

Wymagane dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka na druku europejskim,
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem,
  • potwierdzenie /  zaświadczenie potwierdzające pokryte koszty opłat za żłobek, przedszkole, zajęcia pozalekcyjne. Zaświadczenie musi być przetłumaczone na język angielski.

Co mogą odliczyć marynarze pływający dla Norweskiego pracodawcy?

Marynarzom, którzy pracowali co najmniej 130 dni na morzu przysługuje ulga w maksymalnej kwocie 80 000 NOK. Marynarze statków innych niż norweskie muszą na wezwanie urzędu podatkowego udokumentować liczbę dni pobytu na morzu (książeczka marynarska, logbook). 

Co mogą odliczyć rybacy pływający dla Norweskiego pracodawcy?

Rybakom, których głównym zajęciem jest rybołówstwo, i którzy pracowali co najmniej 130 dni na morzu przysługuje ulga w maksymalnej kwocie 150000 NOK. 

Odliczenie darowizny

Odliczeniu podlegają kwoty przeznaczone na instytucje dobroczynne zarejestrowane w Skatteetaten. Maksymalna kwota odliczenia za 2023 rok to 25 000 NOK.