Zasiłek rodzinny z Norwegii.

Zasiłek rodzinny z Norwegii dla dzieci do 6 roku życia.

Z dniem 1 września 2021 zmianie uległa wysokość ordinær barnetrygd (zasiłek rodzinny z Norwegii) dla dzieci poniżej 6 roku życia. Od 1 września wysokość tego świadczenia wypłacanego przez norweski  NAV wynosi 1654 NOK.

Przyjmując kurs NOK np. na dzień 3 listopada 2021 (1 NOK = 0,4527zł), wysokość zasiłku rodzinnego na dziecko poniżej 6 roku życia wypłacane przez norweski NAV wynosi 748 zł. Jest to zatem znacząca różnica w porównaniu do świadczenia 500+ wypłacanego w Polsce. W skali roku różnica na korzyść świadczenia wypłacanego przez norweski NAV mogłaby sięgnąć około 2800 złotych.

Masz prawo złożyć wniosek o zasiłek w pełnej wysokości 1654 NOK, lub o zasiłek dyferencyjny jeżeli pobierasz już świadczenie 500+. 

Aktualne stawki zasiłków rodzinnych wypłacanych przez NAV znajdziesz na oficjalnej stronie tej instytucji.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny (barnetrygd) z Norwegii?

Pierwszeństwo wypłacania świadczeń, uzależnione jest od sytuacji zawodowej rodzica przebywającego w Polsce razem z dziećmi. Jeżeli rodzic przebywający w Polsce, nie osiąga dochodów podlegających ubezpieczeniu, świadczenia rodzinne należą się z Norwegii. W takiej sytuacji świadczenie 500+  nie jest wypłacane, a o zasiłek rodzinny należy wnioskować w Norwegii. 

Natomiast jeżeli rodzic osiąga dochody podlegające ubezpieczeniu w Polsce, to na wszystkie dzieci należy wnioskować o zasiłek w Polsce.  Jeżeli jednak masz dziecko / dzieci do 6 roku życia, wówczas możesz starać się o wyrównanie wysokości świadczenia 500+ do wysokości zasiłku wypłacanego przez NAV (1654 NOK). Jest to tak zwany zasiłek dyferencyjny. Tym samym możesz otrzymać około 250 zł (w zależności od kursu NOK) miesięcznie na każde dziecko do 6 roku życia.  

Wysokość zasiłku rodzinnego dla dzieci pomiędzy 6 a 18 rokiem życia wynosi 1054 NOK

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej zasiłkom rodzinnym z Norwegii

Jaki jest koszt złożenia wniosku o zasiłek rodzinny w Norwegii?

Wszystkie ceny związane ze składanymi przez nas  wnioskami do NAV znajdziesz na stronie naszego cennika.

  • Złożenie wniosku o zasiłek dyferencyjny dla dzieci do 6 roku życia – 350 zł
  • Wniosek o zasiłek rodzinny (barnetrygd) – 450 zł.
  • Wniosek o zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) – 450 zł.
  • Złożenie wniosków o zasiłek rodzinny i opiekuńczy złożone jednocześnie – 800 zł.

Masz pytania? Napisz

"*" oznacza pola wymagane

Przeciągnij pliki w to miejsce, lub
Maks. rozmiar pliku: 96 MB.